Joom!Fish config error: Default language is inactive!
 
Please check configuration, try to use first active language

Nominalizarile pentru Premiile Galei UNITER 2017

 

 

  
  
  

 ASCULTă ce-ți FACE PLĂCERE

 
RTVU - Original - Live

 

 

hunedoara1

 

 

 

 
 
 
Google+

Horoscop zilnic

RizVN Login

Dacă ești autor, jurnalist sau
doar pasionat de muzică, fă-ți
un cont și te ajutăm să-ți
publici articolele, piesele
preferate sau poeziile pe site!
Te-am convins? Înregistreză-
te, durează doar câteva clipe!



User Rating: / 0
PoorBest 

Gala Premiilor UNITER, editia a XXV-a, va avea loc in data de 8 mai la Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara.

Juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Alice Georgescu si Mircea Morariu.

 

Spectacolele care au intrat in atentia juriului sunt cele care au avut premiera in perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2016.

 

Nominalizarile sunt urmatoarele:

 

Debut:

Radu Branici pentru rolul Morritz din spectacolul Desteptarea primaverii la Teatrul German de Stat Timisoara

Lavinia Pele pentru rolul Dorulet din spectacolul Visul unei nopti de iarna la Teatrul „Tony Bulandra” Targoviste

Iustinian Turcu pentru rolul Georg din spectacolul Martiri la Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu – Sectia Germana

 

 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Biblia Neagra a lui William Blake, scenariul si regia artistica Ilinca Stihi, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune

Dada Cabaret dupa Matei Visniec, adaptarea radiofonica si regia artistica Mihai Lungeanu, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune

Poveste despre tatal meu de Radu F. Alexandru, regia artistica Gelu Colceag, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune

 

 

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Livada de visini de A.P. Cehov, regia Alexandru Lustig, productie a Societatii Romane de Televiziune (Casa de productie a TVR)

Jocul de-a vacanta de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, productie a Societatii Romane de Televiziune (Casa de productie a TVR)

Vandalul de Hamish Linklater, regia si adaptarea Andreea Vulpe, coproductie a Societatii Romane de Televiziune (Casa de productie a TVR) – UNTEATRU

 

 

Premiul pentru critica teatrala:

Alina Epingeac

Doina Papp

Mirella Nedelcu Patureau

 

Cea mai buna scenografie:

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Iarna la Teatrul „Nottara” Bucuresti

Dragos Buhagiar pentru scenografia spectacolului Cafeneaua la Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi

Irina Moscu pentru scenografia spectacolului PASAREA RETRO se loveste de bloc si cade pe asfaltul fierbinte la Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”

 

 

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Antoaneta Zaharia pentru rolul Ecaterina din spectacolul Soldatul de ciocolata la Teatrul Odeon Bucuresti

Ana Bianca Popescu pentru rolul Luka din spectacolul Soldatul de ciocolata la Teatrul Odeon Bucuresti

Ana Ciontea pentru rolul Koróbocika, Nastasía Petróvna, mosiereasa din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie Bucuresti

 

 

Cel mai bun actor in rol secundar:

Gheorghe Visu pentru rolul Nozdrióv, mosier din spectacolul Suflete moarte la Teatrul de Comedie Bucuresti

Miklós Bács pentru rolul Satin din spectacolul In adancuri la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Conrad Mericoffer pentru rolul Sergius din spectacolul Soldatul de ciocolata la Teatrul Odeon Bucuresti

 

 

Cea mai buna actrita in rol principal:

Alina Petrica pentru rolul titular din spectacolul Aglaja la Centrul European Cultural si de Tineret pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Ana Ularu pentru rolul A din spectacolul O interventie la Teatrul ACT Bucuresti

Mihaela Trofimov pentru rolul titular din spectacolul Molly Sweeney la Teatrul UNTEATRU Bucuresti

 

 

Cel mai bun actor in rol principal:

Andrei Hutuleac pentru rolul Wolfgang Amadeus Mozart, compozitor din spectacolul Amadeus  la Teatrul Metropolis Bucuresti

Ciprian Nicula pentru rolul Christopher din spectacolul O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii la Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti

Richard Bovnoczki pentru rolul Ciki din spectacolul No man’s land la Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti

 

 

Cea mai buna regie:

Yuri Kordonsky pentru regia spectacolului In adancuri la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Victor Ioan Frunza pentru regia spectacolului Amadeus la Teatrul Metropolis Bucuresti

Bobi Pricop pentru regia spectacolului O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii la Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti

 

 

Cel mai bun spectacol:

Amadeus, directia de scena Victor Ioan Frunza la Teatrul Metropolis Bucuresti

Artists Talk, un spectacol de Gianina Carbunariu, la ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucuresti. Co-producator Asociatia Piese Refractare. Cu sprijinul Institutului Goethe, Ambasadei Frantei la Bucuresti si a Institutului Francez

PASAREA RETRO se loveste de bloc si cade pe asfaltul fierbinte, scenariul si regia Radu Afrim, la Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”

Trofeu UNITER